Türk Patent ve Marka Kurumu Katılım Sağlayacağı Fuarlarda Bireysel Buluşçuların Ticarileşme Faaliyetlerine Aracılık Edecek, Buluşların Fuarlarda Sergilenmesi Sağlanacak

 

TÜRKPATENT yurt içinde katılım sağlayacağı fuarlarda yerli buluşçuların ticarileşme faaliyetlerine aracılık edecek.

Ülkemizde sınai mülkiyet haklarının tescil işlemlerinin yürütülmesinden sorumlu kamu kuruluşu olan TÜRKPATENT ’in “sınai mülkiyet hakları konularında yurt içinde kişi ve kuruluşların bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi” şeklinde önemli bir görevi bulunmaktadır.

TÜRKPATENT, sınai mülkiyet sistemini yatırım sürecinin bir parçası haline getirmek ve sınai mülkiyetin getireceği avantajlardan yararlanmak isteyenleri bilgilendirmek için geniş kitlelerin katılımıyla gerçekleşen ulusal düzeyde birçok fuara katılım sağlamaktadır.

TÜRKPATENT tarafından katılım sağlanan ulusal fuarlarda açılan stantlarda; aşağıda yer alan şartları taşıyan yerli bireysel buluşların/tasarımcıların yine aşağıda detayı yer alan ulusal fuarlara buluşlarının/tasarımlarının teknoloji transferi işlemleri ile ticarileştirme faaliyetlerine aracılık etmek üzere sergilenmesine imkân sağlanacaktır.

Bu bağlamda, yerli bireysel buluşlara/tasarımcılara TÜRKPATENT tarafından açılacak stant alanında ücretsiz olarak alan tahsis edilecek, yerli bireysel buluşçuların/tasarımcıların ilgili fuarın bulunduğu ilden farklı bir ilden katılımları halinde fuar süresinde konaklama imkânı sağlanacaktır.

 

Fuarlara katılım imkânı sağlanacak yerli bireysel buluş/tasarım sahiplerinin başvuru şartları;
•    Fuarın niteliğine göre sergilenecek buluşlar patent veya faydalı model veya tasarım başvurusu olmalıdır. Yerli bireysel tasarım başvurusu sadece İstanbul Tasarım Haftası fuarı için alınacak olup, yerli bireysel tasarımcılarımızın diğer fuarlar için yapacakları talepler değerlendirmeye alınmayacaktır.
•    Sergilenecek buluşların tercihen prototipleri veya artırılmış gerçeklik ile sunumu olmalıdır; bulunmadığı halde ise video sunumları olmalıdır.
•    Sergilenecek buluşun doğru ve detaylı bir şekilde tanıtılması için fuar süresince buluş veya başvuru sahibinin fuarda fiziki olarak yer alması gerekmektedir.

Anılan fuarlara katılmak isteyen yerli bireysel buluş/tasarım sahipleri 12 Nisan 2024 tarihine kadar aşağıdaki linke tıklayarak başvurularını yapabilirler. Başvurular arasından şartları uygun bulunanlar seçilerek buluş sahiplerine bildirilecektir.

Yönetsel ve/veya idari ve/veya teknik ve/veya program değişikliği, pandemi ve bunun gibi mücbir nedenler ile katılım sağlanması öngörülen fuarların yerinin ve tarihinin değişmesi, katılım sağlanması planlanan fuarların ertelenmesi veya iptal edilmesi halinde Kurumumuzun herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

 

Son başvuru tarihi: 12 Nisan 2024

Başvuru için tıklayınız.

 

 

TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU 2024 YILI KATILIM SAĞLANMASI ÖNGÖRÜLEN ULUSAL NİTELİKLİ FUARLAR
TARİH FUAR SEKTÖR KONU ÜRÜN HİZMET GRUPLARI
25-27.04.2024 EKSPOMED EURASIA 31.Uluslararası İstanbul Tıbbi Analiz, Teşhis, Tedavi, Koruma ve Rehabilitasyon, Laboratuvar, Ürün, Cihaz, Sistem, Teknoloji, Donanım ve Hastaneler Fuarı – (Reçetesiz Ürünler OTC Özel Bölümü )

İSTANBUL

Tıbbi Cihazlar ve Teknolojiler Tıbbi Cihazlar, Sistemler, Teknolojiler, Ürünler, Donanımlar, Sarf Malzemeleri, Ortopedik Ürünler, Sağlık Hizmetleri, Laboratuvar,Analiz,Teşhis,Hastane Ekipmanları Görüntüleme, Ameliyathane, Yoğun Bakım, Fizik Tedavi, Rehabilitasyon, Ambulans Sistem ve Donanımları, Ortopedik Ürünler, Protezler, Hasta Yatakları, Hastane Donanımları, Sarf Malzemeleri, Laboratuvar Ekipman ve Teknolojileri
8-11.05.2024 KONMAK 2024 Konya 17. Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Delme, Kesme Teknolojileri, Malzemeler, El Aletleri Fuarı
(Hidrolik ve Pnömatik Özel Bölümü)KONYA
Makine Metal İşleme, Kaynak, Delme, Kesme Teknolojileri (Hidrolik, Pnömatik Özel Bölüm) Metal İşleme, Kaynak, Delme, Kesme Teknolojileri, El Aletleri, Hidrolik, Pnömatik,
9-11.05.2024 WENERGY – 2. Temiz Enerji ve Teknolojileri Fuarı

İZMİR

Enerji/ Yenilenebilir Enerji Yenilenebilir ve Temiz Enerji Teknolojileri Temiz enerji, Sürdürülebilir Enerji, Güneş ve Rüzgar Enerjisi, E-Mobilite, Depolama, Alternatif Enerji Sistemleri, Analiz Cihazları
23-26.05.2024 Automechanika İstanbul
Uluslararası  Otomotiv Üretim, Dağıtım, Bakım ve Servis Ekipmanları FuarıİSTANBUL
Otomotiv Otomotiv Üretim, Dağıtım, Bakım ve Servis Ekipmanları Yedek Parça ve Sistemler, Tamir ve Bakım Ekipmanları, Aksesuarlar ve Tuning, Servisler ve Araç Yıkama, IT ve Yönetim Sistemleri
Ekim 2024 Antalya Bilimfest Ar-Ge ve İnovasyon Teknoloji, Ar-Ge, İnovasyon
30.09-05.10.2024 MAKTEK AVRASYA 2024
8. Uluslararası Takım Tezgahları, Metal Sac İşleme Makineleri, Tutucular -Kesici Takımlar, Kalite Kontrol, Ölçüm Sistemleri, CAD/CAM, PLM, Yazılımları, ve Üretim Teknolojileri FuarıİSTANBUL
Makine Takım Tezgahları, Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Kesme, Delme Teknolojileri, Kalite Kontrol, Test ve Ölçüm Cihazları Takım Tezgahları, Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Kesme, Delme Teknolojileri, Kalite Kontrol, Test ve Ölçüm Cihazları, Metal İşleme Yağ ve Sıvıları, İş Güvenliği, Yazılım ve Otomasyon
22-26.10.2024 Saha Expo Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı

İSTANBUL

Savunma Sanayi Savunma, Kara, Deniz, Hava Üretim Yetenekleri Savunma Ürünleri, Silah, Sistem ve Platformları, Havacılık ve Uzay Platformları, Yer Teçhizatları Üretimi, Sistem, Alt Sistem, Komponent ve Yazılımları
5-9.11.2024 İstanbul Tasarım Haftası

İSTANBUL

Tasarım Ürünleri Yerli Yabancı Firma ve Şahısların Tasarım Ürünlerinin Sergilenmesi Endüstriyel Tasarım Ürünleri (Mobilya, Aksesuar, Mutfak, Banyo, Seramik, Moda Tasarımı, Mimari Tasarım, Çevre Tasarım Ürünleri
6-9.11.2024 Eskişehir Endüstri Fuarı 2024
4. Ar-Ge, Sanayi ve Teknoloji FuarıESKİŞEHİR
Makine Üretim Makineleri, Takım Tezgahları, Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Kesme, Delme Makineleri, Kalite Kontrol, İstifleme, Enerji, Otomasyon, Elektrik, Elektronik, Kalıp Teknolojileri, İş Sağlığı Ve Güvenliği, Beyaz Eşya Teknolojileri, Gıda İşleme Makineleri, Değirmen Makineleri, Havacılık, Uçak Sanayi, Tren, Vagon ve Demiryolu Teknolojileri Üretim Makineleri, Takım Tezgahları, Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Kesme, Delme Makineleri, Kalite Kontrol, İstifleme, Enerji, Otomasyon, Elektrik, Elektronik, Kalıp Teknolojileri, İş Sağlığı Ve Güvenliği, Beyaz Eşya Teknolojileri, Gıda İşleme Makineleri, Değirmen Makineleri, Havacılık, Uçak Sanayi, Tren, Vagon ve Demiryolu Teknolojileri
20-23.11.2024 Growtech 2024 23.Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı

İSTANBUL

Tarım Teknolojileri Sera, TarımTeknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Sera, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Sulama Sistemleri ve Pompaları, Fide, Tohum, Bitki Besleme ve Koruma,  Tarım Makineleri ve Hayvancılık

 

 

 

Kaynak bağlantı

 

TÜRKPATENT yurt içinde katılım sağlayacağı fuarlarda yerli buluşçuların ticarileşme faaliyetlerine aracılık ediyor.

Ülkemizde sınai mülkiyet haklarının tescil işlemlerinin yürütülmesinden sorumlu kamu kuruluşu olan TÜRKPATENT, “sınai mülkiyet hakları konularında yurt içinde kişi ve kuruluşların bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi” şeklinde önemli bir görevi bulunmaktadır.

TÜRKPATENT Sınai mülkiyet sistemini yatırım sürecinin bir parçası haline getirmek ve sınai mülkiyetin getireceği avantajlardan yararlanmak isteyenleri bilgilendirmek için geniş kitlelerin katılımıyla gerçekleşen ulusal düzeyde birçok fuara katılım sağlamaktadır.

TÜRKPATENT tarafından katılım sağlanan ulusal fuarlarda açılan stantlarda; aşağıda yer alan şartları taşıyan yerli bireysel buluşçular/tasarımcılar yine aşağıda detayı yer alan ulusal fuarlara buluşlarının/tasarımlarının teknoloji transferi işlemleri ile ticarileştirme faaliyetlerine aracılık etmek üzere sergilenmesine imkân sağlanacak.

Bu bağlamda, yerli bireysel buluşçular ve tasarımcılar TÜRKPATENT tarafından açılacak stant alanında ücretsiz olarak alan tahsis edilecek, yerli bireysel buluşçular/tasarımcılar ilgili fuarın bulunduğu ilden farklı bir ilden katılımları halinde fuar süresinde konaklama imkanı sağlanacaktır.

Fuarlara katılım imkânı sağlanacak yerli bireysel buluş/tasarım sahiplerinin başvuru şartları;

 

 • Fuarın niteliğine göre sergilenecek buluşların patent veya faydalı model veya tasarım başvurusu olmalıdır. Yerli bireysel tasarım başvurusu sadece İstanbul Tasarım Haftası fuarı için alınacak olup, yerli bireysel tasarımcılarımızın diğer fuarlar için yapılacakları talepler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Sergilenecek buluşların tercihan prototipleri veya artırılmış gerçeklik ile sunumu olmalıdır; bulunmadığı halde ise video sunumları olmalıdır.
 • Sergilenecek buluşun doğru ve detaylı bir şekilde tanıtılmasını teminen fuar süresince buluş veya başvuru sahibinin fuarda fiziki olarak yer alması gerekmektedir.

 

Anılan fuarlara katılmak isteyen yerli bireysel buluş/tasarım sahipleri 12 Nisan 2024 tarihine kadar paylaşılan bağlantıya tıklayarak başvurularını yapabilirler. Başvurular arasından şartları uygun bulunan seçimi yapılarak yerli bireysel buluş sahiplerine bildirilecektir.

Yönetsel ve/veya idari ve/veya teknik ve/veya program değişikliği, pandemi ve bunun gibi mücbir nedenler ile katılım sağlanması öngörülen fuarların yerinin ve tarihinin değişmesi, katılım sağlanması planlanan fuarların ertelenmesi veya iptal edilmesi halinde TÜRKPATENT’in herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

 

İLGİLİ FUARLAR

 • 25 – 27 Nisan 2024 / İstanbul – EKSPOMED EURASIA 31.Uluslararası İstanbul Tıbbi Analiz, Teşhis, Tedavi, Koruma ve Rehabilitasyon, Laboratuvar, Ürün, Cihaz, Sistem, Teknoloji, Donanım ve Hastaneler Fuarı – (Reçetesiz Ürünler OTC Özel Bölümü)
 • 08 – 11 Mayıs 2024 / Konya – KONMAK 2024 Konya 17. Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Delme, Kesme Teknolojileri, Malzemeler, El Aletleri Fuarı (Hidrolik ve Pnömatik Özel Bölümü)
 • 09 – 11 Mayıs 2024 / İzmir – WENERGY – 2. Temiz Enerji ve Teknolojileri Fuarı
 • 23 – 26 Mayıs 2024 – İstanbul – Automechanika İstanbul Uluslararası Otomotiv Üretim, Dağıtım, Bakım ve Servis Ekipmanları Fuarı
 • Ekim 2024 – Antalya Bilimfest
 • 30 Eylül – 5 Ekim 2024 /İstanbul – MAKTEK AVRASYA 2024 – 8. Uluslararası Takım Tezgahları, Metal Sac İşleme Makineleri, Tutucular -Kesici Takımlar, Kalite Kontrol, Ölçüm Sistemleri, CAD/CAM, PLM, Yazılımları, ve Üretim Teknolojileri Fuarı
 • 22 – 26 Ekim 2024 / İstanbul – Saha Expo Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı
 • 5 – 9 Kasım 2024 – İstanbul Tasarım Haftası
 • 6 – 9 Kasım 2024 – Eskişehir Endüstri Fuarı 2024 – 4. Ar-Ge, Sanayi ve Teknoloji Fuarı
 • 20 – 23 Kasım 2024 / Antalya – Growtech 2024 23.Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı

 

Sergilenme kararında önemli faktörler

 • Tescilli olup olmaması
 • Yatırım alma durumu
 • Prototipin, artırılmış gerçeklik uyarlamasının veya video sunumunun olup olmaması
 • Varsa prototipin ebatı, hacmi ve kütlesi.

 

Başvuru için tıklayınız.

Kaynak bağlantı

 

 

tr_TRTurkish