Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzası ile yayınlanan yeni yasal düzenleme ile mahreç işaretleri Rusya’da fikri mülkiyet hakkı olarak kabul edilmiştir.

Yeni yasal düzenleme ile birlikte Rus ve yabancı üretimciler tarafından üretilen ürünler mahreç işareti olarak tescil ettirilebilecektir. Yabancı üretimciler aynı zamanda Rusya dışında kalan yerlerle ilgili mahreç işaretlerini de karşılıklılık ilkesi ile tescil ettirebileceklerdir.

Mahreç işareti koruması, Rusya’da mevcut olan menşe adı korumasına ek olarak getirilmektedir. Mahreç işareti başvurusu bir veya birden fazla kişi veya birlik tarafından yapılabilecektir. Mahreç işareti tescil ile birlikte başvuru tarihinden itibaren 10 yıl süre ile korunacak olup bu süre başvuru sahibinin talebi üzerine yenilenebilmektedir.

Bu mevzuat hükümleri, 26 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Mahreç İşareti Nedir?

Mahreç işareti ülkemizde coğrafi işaretin bir alt ayrımı olup “coğrafi sınırları belirlenmiş bir yöre, bölge veya ülkeden kaynaklanan, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından bu coğrafi alan ile özdeşleşen, üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinden en az biri belirlenmiş coğrafi alanın sınırları içinde yapılan ürünleri tanımlayan” adlardır.

Detaylı bilgi için info@eyubogluas.com.tr adresinden veya 0 312 428 51 93 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Rusya Patent ve Marka Ofisi (RUSPTO) bilgilendirme metni için tıklayınız:

https://rupto.ru/en/news/27-07-2019-putin-podpisal-zakon-o-regionalnyh-brendah-tass

tr_TRTurkish